Grafik VS klient - Co designéři nechtějí slyšet od svých klientů a jak se na to připravit.
- Veronika Silbergerova
- 17. 2. 2020
- Minut čtení: 5
Ve své kariéře grafika pravděpodobně narazíte na spoustu frustrujících nebo šílených klientů. Některé z jejich požadavků mohou být opravdu nesmyslné, opakující se a velmi nepříjemné. Projít si peklem není vždy jediná možnost, na většinu věcí se ve vztahu s klientem můžete dobře připravit.

Co designéři nechtějí slyšet od svých klientů
"Nelíbí se mi to NEBO Ty jsi designer, ty víš co máš dělat NEBO Něco se mi nelíbí, ale přesně nevím co - jinými slovy - vůbec nevím co chci." Ano, váš grafik je odborník. Nemůže však dělat dobrou práci, pokud nevysvětlíte, co chcete. Pokud grafikovi nedáte radu, můžete skončit s něčím, co se vám nelíbí.
"Udělej pár návrhů a já si pak vyberu." Ano, zní to fér. Často to dělám v cukrárně. Vyberu si 6 zákusků, z každého ochutnám a pak zaplatím jen za ten, který mi nejvíc chutnal.
"Všichni jsou naše cílová skupina." Pak se ujistím, že váš web je vhodný pro milénia, baby boomers, majitele psů ve věku 35 - 50 let, řezníky, důchodkyně s disponibilním příjmem, rodiče, tetovací fanatiky, nebo vysokoškoláky. S touto věcí mu nejspíš jako grafici nebudete schopní pomoct. Tato věc jde do hloubky samotného byznysu a pokud váš klient neví kdo je jejich cílová skupina, nebo si myslí že všichni, dejte od projektu ruce pryč. Stejně by firma dříve či později s tímto přístupem skončila.
"Poslal jsem ti logo ve Wordu, je to v pořádku?" To opravdu není, s takovým formátem loga dál nejde pracovat.
"Něco se mi nelíbí, ale nejsem si jistý, co." Klient neví jak jeho myšlenky komunikovat. Když dostanete tuto odpověď, vytvořte sadu otázek - příklady níže v článku. Zeptejte se na barvy, písma a obrázky a zjistěte, co se mu nelíbí.

"Prosím, to ti zabere jen minutu." Nic vám nedá takový pocit znehodnocení, jako když vám někdo říká, že vaše práce netrvá / nezabere dlouho. Je to urážlivé. Než klienta úplně odignorujete, zdvořile se zeptejte, co je třeba udělat a poskytněte časový a finanční odhad pro jejich projekt.
"Můžeš to dát do formátu, který si můžu sám upravit?" Ve většině případů to není možné, protože klient by si musel zakoupit grafický software. Je tedy lepší klientovi vysvětlit, že úpravu designu budete dělat pouze vy. Zamezíte tak třeba tomu, že si klient sám změní font v logu a pak celá vaše práce bude znehodnocena (a představte si, když pak to zpackané logo nahraje na sociální média a všude vás označí jako tvůrce).
"Můžeš to udělat zítra?" Jistě, já jsem pán času, takže to není problém. Z nějakého důvodu si mnoho klientů si myslí, že grafický design je rychlý a snadný. Možná je to proto, že grafika se většinou provádí na počítačích, které jsou rychlé a mohou dělat věci jediným stisknutím tlačítka.
"Můžeš pracovat zdarma? Bude to dobré pro tvoje portfolio." Pokud se klient snaží vyjednat výměnu designu za publicitu, věnujte mu chvilku, abyste ho poučili o nákladech na design - čas, software a odborné znalosti. Něco jiného ovšem platí pro začínající grafiky, kterým se reference může opravdu velmi hodit, více si můžete přečíst v článku Jak získat klienty, když začínáte.
"Můžeš to logo zvětšit?" Pomozte klientovi pochopit, proč by vytvoření většího loga mohlo rušit nebo odvracet pozornost.
"Můžu provést ještě jednu změnu? Slibuji, že je to poslední NEBO Jsou v této ceně zahrnuty neomezené revize?" Určete si maximální počet revizí, který klientovi dovolíte v rámci dohodnuté ceny. Když klient ví, že má maximálně tři revize a pak musí zaplatit víc, bude velmi pečlivě přemýšlet o tom, co požaduje. Namísto toho aby jen improvizoval bez ohledu na váš čas. Tento přístup je součástí toho, proč mám na jeden projekt jednu revizi, i když klienti můžou použít tři, pokud by chtěli.

"Můžeš to udělat více stylové?" Ok, neboj se, prostě změním cokoli a budu doufat, že teď se ti to bude líbit víc. Je štěstí, že jedním z mých skrytých talentů je čtení myšlenek.
"Můžeš zkusit výraznější barvu? NEBO Můžeme použít písmo Papyrus?" Vzdělejte klienta a vysvětlete rozdíly mezi jednotlivými fonty a psychologií barev. Více níže v článku.
"Nechci na tebe tlačit, ale potřebuji to ASAP." Dobře, ale nacením ti "rush fee". Nebojte se říct si o peníze za expresní dodání - tak to přeci všechny logistické firmy dělají. Tato položka by navíc měla být v základu vašeho ceníku.
"Můžeš zkopírovat logo mého konkurenta?" Tento požadavek obvykle přichází v důsledku toho, že klientovi se líbil design jinde, ale uvědomil si, že grafik je mimo jeho cenové rozpětí. Žádají tedy levnějšího grafika, aby to napodobil. To je krádež / plagiátorství. Nicméně, je v pořádku se inspirovat.
"Ještě nemám žádný text, můžeš mi i přesto navrhnout design?" Návrh by měl být postaven na obsahu, nikoli naopak. Na začátku nemusíte přesně vědět jaký obsah bude, ale musíte vědět s jakým počtem stran/slov počítat.
Jak si poradit s nejhoršími odpověďmi:
Buď kreativní... to se mi nelíbí... pořád to není ono... jinými slovy "Vůbec nevím co chci."
Tyto slova uslyšíte od těch nejhorších klientů u kterých budete dělat hromadu revizí a oni stále nebudou spokojení - protože nevědí co chtějí. Neví jak designérovi sdělit feedback, nikdo je to nenaučil.
Je důležité si uvědomit, že klienti opravdu vědí, co chtějí, jen neví jak jejich myšlenky nebo představu formulovat, protože jim chybí profesionální jazyk k tomu věci popsat. Když klient říká „Nevím, nějak to udělejte, vy jste designér“ to, co ve skutečnosti myslí je „Toto není můj obor, takže nevím jak ti říct, co chci“.
Na začátku projektu je vždy důležité se ujistit, že víte co klient hledá a podle čeho bude posuzovat vaše návrhy.
Skvělá věc je vybudovat si svůj vlastní dotazník, který klientovi vždy před začátkem projektu pošlete (ušetří vám to pak spoustu času). Je důležité uvést i příkladové odpovědi, protože člověk někdy neví, jak odpovědět na otázku, dokud neuvidí příklady.
Následující příklady jsou z mého dotazníku pro tvorbu web stránky:
O Vaší firmě:
Co dělá vaše společnost, nebo v čem podnikáte?
Máte nějaké digitální nebo tištěné materiály, které již používáte? (Líbí se vám nebo ne?)
Kdo je cílová skupina? (Velmi důležitá otázka. Majitel luxusní jachty bude reagovat na úplně jiný typ designu než rodič nakupující dětské potřeby pro narozeninové párty)
Co bude cíl projektu?
Kde budou použity konstrukční prvky (tisk, web atd.)?
Stručně shrňte své cíle pro web:
šíření informací o konkrétním tématu?
zvýšení příjmu z reklamy?
generování potenciálních zákazníků?
poskytnutí zábavy?
Definujte pocity, které se Vaše značka snaží komunikovat:
Tradice
Úcta
Spolehlivost
Důvěra
Luxus
Elegance
Jemnost
Stabilita
Objektivnost
Čistota
Moderní
Progresivní
Ženskost
Chytrost
Jaký typ obsahu bude mít váš web?
Aktuality
Recenze článků
Propagační obsah produktu / služby
Osobní / individuální blogování
Jaké akce chcete, aby vaši návštěvníci podnikli?
Nákup produktu / služby
Kliknout na reklamu
Žádost o cenovou nabídku
Stáhnout si software
Odebírat novinky
Ve dvou nebo třech slovech popište požadovaný pocit vašeho nového webu
Úhledný a profesionální
Světlý a zábavný
Výstřední
Elegantní a jemný
Jaké jsou některé příklady stránek, které se vám líbí?
To je skvělá otázka pokud všechno ostatní selže, protože i když se klient snaží odpovědět na jiné otázky týkající se stylu, může pro něj být mnohem snazší rozpoznat něco, co se mu líbí a ukázat vám to.
Vzdělejte klienta o fontech a barvách.
Je dobré do dotazníku připojit i obrázky fontů, z kterých si klient má vybrat ty co se mu líbí.
Já ovšem nejraději chodím ke klientům na prezentaci, ve které jim a jejich týmu jednoduše vysvětlím barevné emoce a typy fontů, aby následně věděli proč jsem dané prvky vybrala. Pro prezentaci použijte pouze serif, sans serif a psané písmo plus k tomu krátce vysvětlete rozdíl mezi těmito písmy. Například, že Serif vyvolává pocit důvěryhodnosti, jistoty, luxusu a proto ho používá většina módních značek.
Ukázka pár slidů z mojí prezentace pro klienta:




Pokud klient nebude chtít spolupracovat a odpovídat na otázky například z důvodu, že podle něj to pro vás není důležité, doporučuji s takovým typem klientů nespolupracovat. Protože špatný projekt vždy plodí špatnou referenci.
Klienti, se kterými lze snadno pracovat - kteří komunikují jasně a zdvořile, předem stanovují očekávání a jsou ochotni spolupracovat - získají od svých designérů nejlepší práci.
Zdroje:
Comments